Георгій Стабовий

(1894-1968)

Георгій Стабовий

Георгій Стабовий – український сценарист та кінорежисер. Народився в містечку Козелець на Чернігівщині в родині військового.

За сімейною традицією закінчив Кадетський корпус і військове училище. Був мобілізований на фронт Першої світової війни, з 1919 по 1923 служив у Червоній Армії.

В 1924 році Стабовий, як молодий драматург, отримав запрошення на Одеську кінофабрику ВУФКУ.

У співавторстві з Миколою Борисовим написав сценарій до першого українського пригодницького фільму «Укразія» (1925) та пригодницької драми «П.К.П.» («Пілсудський купив Петлюру», 1926) Акселя Лундіна. Коли «П.К.П.» був частково готовий, Лундіна відсторонили від зйомок за п’янство й закінчувати стрічку призначили Стабового.

Після успішного прокату «П.К.П» Стабовий отримав змогу зафільмувати самостійний фільм «Свіжий вітер» (1926), який також став дебютом для оператора Данила Демуцького, майбутнього оператора шедеврів Довженка. «Людина з лісу», знята Стабовим наступного 1927 року (знову з Демуцьким) вже цілком вписувалась в рамки пригодницького жанру й була схвалена критиками.

Того ж року Стабовий закінчив фільм «Два дні» – найбільш визначний у фільмографії режисера фільм та першу українську стрічку в американському прокаті.

Свій останній фільм в Україні – «Іти заважають» – Георгій Стабовий поставив у 1930 році.

З 1930 по 1934 роки він зафільмував серію документально-агітаційних стрічок, а 1934 року виїхав з України до Москви, де створив низку сценаріїв для Малого театру (зокрема, «Колеги» за романом Васілія Аксьонова), деякі з яких користувалися широкою популярністю в глядачів.