+  FOUND  +

Вітер з порогів

Останній лоцман

1929, Київська кінофабрика ВУФКУ, 7 ч. / 1740 м, 64 хв.

Режисер:
Сценарист:
 Георгій Брасюк, Арнольд Кордюм
Оператор:
У ролях:
 Микола Садовський (Остап Ковбань, останній лоцман), Лідія Островська (Марина. його дочка), Іван Кононенко-Козельський (Андрій, його син), Микола Братерський (Степан, молодий лоцман), Г.Кузнєцов (технік)

 

Будівництво Дніпрогесу розпочато 1927 року. Подальше затоплення дніпровських порогів назавжди змінює давній уклад життя землеробів із прибережних сіл. Однак старий лоцман Остап Ковбань не поспішає миритися з прогресом. От тільки на його шляху стоїть рідний син Андрій. 

«Вітер з порогів» – на перший погляд, традиційний агітфільм про боротьбу нового зі старим і переможну ходу радянської індустріалізації. Проте режисера фільму Арнольда Кордюма цікавить не стільки пропагандистський потенціал теми, скільки антигуманістичні наслідки масштабних перетворень.

На відміну від «Одинадцятого» Дзиґи Вертова, де будівництво Дніпрогесу показано в масштабах Країни Рад, Кордюм розповідає цю історію, фокусуючись на долі однієї сім’ї. 

Для режисера фільм стає своєрідними мемуарами: у 1911 році саме на дніпровських порогах відбувся його акторський дебют у складі трупи Миколи Садовського в першому українському повнометражному художньому фільмі «Запорізька Січ». У 1929 році Кордюм знімає корифея українського театру Садовського в єдиній його головній ролі в кіно, а сам на матеріалі фільму глибоко переживає зміни, які відбуваються в цей час з українським селом.
Українська репрем’єра фільму відбулася на фестивалі «Німі ночі» в 2015 році.

Прем’єра фільму відбулася: 3.03.1930 в Києві, 13.03.1931 в Москві.