+  FOUND  +

Кіра Кіраліна

Кіра Кіраліна

Двічі продана

1927, Друга кінофабрика ВУФКУ (Ялта), 6-7 ч. / 1530-2369 м

Режисер:
 Боріс Ґлаґолін
Сценарист:
 Н. Плеський, Олена Валерська
Оператор:
Художник:
 Роберт Шарфенберґ
У ролях:

Олена Валерська (Кіра), Л. Рубіна (Кіраліна, дочка Кіри), Юрій Крестинський (Драгомир, син Кіри), Олексій Ватуля (Ставро, чоловік Кіри), Ніколай Акімов (Козьма, брат Кіри, контрабандист), Хайрі Емір-Заде (Назим-ефенді, торговець «живим товаром»), А. Наровський (батько Кіри), Євгенія Петрова (мати Кіри), Н.(М?). Федоренко (Андрейо, молодий грек), Олександр Арбо (начальник охорони сигуранци), Гавріїл Маринчак (темношкірий слуга), Ніколай Кутузов (Ілля, син Ставро від першого шлюбу), Б. Гончаров (контрабандист із сережкою), Шорохова (крива стара)

 

За мотивами однойменної повісті румунського письменника Панаїта Істраті.

Щоб розрахуватися з боргами, батьки ще дитиною продають свою дочку Кіру старому каретникові — багатію Ставро. Коли Кірі виповнюється 13 років, Ставро забирає її до себе дружиною-рабою. Невдовзі народжуються діти — Кіраліна та Драгомир. Постійні приниження штовхають Кіру на зраду: вона допомагає своєму брату Козьмі шантажувати Ставро. Дізнавшись про це, Ставро б’є та виганяє дружину та дітей. Непритомна Кіра не підозрює, що її дочка у пошуках виходу от-от потрапить в тенета Назима-ефенді, торговця «живим товаром». Назим вбиває Ставро та продає Кіраліну в бордель, Драгомир йде по злочинних стопах свого дядька Козьми, а самотня, напів божевільна Кіра стрибає у водоспад та гине. «Ще одного життя, яких багато на Балканах, сумний кінець».

«На Ялтинській кінофабриці в оточенні чудової природи, де унизу плюскає і міниться веселковими фарбами і сліпучо виблискує море, а скрізь, куди не глянеш прекрасні південні краєвиди, що-дня з ранку до вечора пересувається з місця на місце з’йомочна група, що відшуковує потрібні місця для з’йомки, такої ж цікавої, як і тутешня природа, картини ‚Кіра Кіраліна‘», — розповідав журнал «Кіно» за 1926 рік.

Стрічку створили провідні працівники харківського Українського драматичного театру імені Івана Франка — режисер Боріс Ґлаґолін (справжнє прізвище Ґусєв), що працював в дореволюційному кіно Російської імперії з 1914 року, і акторка Олена Валерська. Під час останнього етапу роботи над екранізацією СРСР, зокрема — Україну відвідав Панаїт Істраті (збереглося його групове фото з Олександром Довженком та Леонідом Могилевським). Невдовзі всіх причетних до «Кіри» буде записано у вороги радянської влади: Ґлаґолін емігрує до США, а дружній до радянського режиму письменник Істраті за підсумками візиту публічно висловить своє розчарування та розірве зв’язки з «ортодоксальним» комуністичними колами на шляху до радикальніших ідеологій.

Це не єдина екранізація роману — ще одну «Кіру Кіраліну» зняв у 2014 році румунський режисер Дан Піш.

Прем’єра фільму відбулася 23.04.1928 у Києві та 21.05.1929 у Москві. У 1927 році «Кіра» стала однією з тринадцяти картин ВУФКУ, які було закуплено для прокату країнами Західної Європи. Ймовірно, саме завдяки цим комерційним зв’язкам стрічка збереглася донині. У версії з румунського прокату, що зберігалася в Румунській синематеці, відсутня остання хвилина трагічної кінцівки — Кіра втрачає дітей, але залишається живою.

Фільм зберігається в «Національному кіноархіві — Румунській синематеці (Бухарест; копія копія 6 ч. / 1510 м), Федеральному архіві Німеччини (Берлін; 6 ч. / 1538 м) та Держфільмофонді Російської Федерації (7 ч. / 2369 м). В 2021 році фільм було оцифровано для фільмофонду Довженко-Центру.