+  FOUND  +

АЛІМ

Кіноповість
2-га кінофабрика ВУФКУ (Ялта), 1926, хв.

Режисер:
 Георгій Тасін
Сценарист: 
Микола Бажан за п’єсою Іпчі Умера
Оператор:
 Володимир Лемке, Михайло Бельський, Андрій Майнс 
Художник:
 Роберт Шарфенберг
У ролях:
 Хайрі Емір-заде (Алім, кримський розбійник), Ассіє Емір-Заде (Сара), М.Арбенін (Ібрагім Мурза, багатій), В.Колпашніков (Алі-бай, хазяїн Аліма), Олександр Арбо (справник), Г.Маринчак (Роджен, розбійник (або 2-й Алім /Реджен), К.Умеров (Бекір, друг Аліма), Н(М?).Платонов (мулла), А(О?).Наровський (Петренко, революціонер), Б.Гончаров (Бат-Мурза) 

 

Крим. Середина ХІХ ст. На шкіряній фабриці скупого Алі-бая працює гордий і сміливий «джиґіт» Алім, який не може спокійно дивитися на знущання над робітниками й одного дня дає відсіч. Його звільняють, але з собою він забирає спогади про красуню-дочку колишнього хазяїна – Сару. Дороги молодих людей розходяться. Алім стає на революційний шлях – разом із товаришами тікає в гори й розпочинає підпільну боротьбу. Одне його ім’я наводить жах на поміщиків, мурзів і чиновників. Проти кримськотатарського Робін Ґуда влада відправляє загони казаків.

Перший в історії українського кіно фільм-вестерн був знятий за мотивами кримськотатарської легенди, перетвореної 1925 року на п’єсу кримськотатарським письменником Іпчі Умером.

Зйомки фільму за сценарієм українського поета-авангардиста Миколи Бажана розпочалися восени 1925 року, коли політика коренізації в національних республіках спричинила запит на національні сюжети. Стрічка знімалася на Чатир-Дазі та Ай-Петрі до кінця літа 1926 року.

Зйомки консультував директор кримського національного музею – у фільмі з особливою точністю намагалися зафіксувати автентичні деталі життя і побуту кримських татар. Фільм зажив широкої популярності й 1927 року, його показали в Берліні та Парижі.

1935 року фільм перемонтували й випустили в прокат у новій редакції. Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку заборонили до показу, а копії знищили.

Прем’єра відреставрованої стрічки відбулася в 2014 році на відкритті фестивалю «Німі ночі» в Одесі як присвята 70-річній депортації кримськотатарського народу.