Сцена Курбаса (театр)

Інсталяція за мотивами вистави Леся Курбаса «Джиммі Гіґґінз»

Актори ВУФКУ — вихідці переважно з професійних і аматорських театрів. Найбільше на український кінематограф 1920-х років вплинув експериментальний театр «Березіль» Леся Курбаса.

Однією з найгучніших постановок «Березоля» стала вистава «Джиммі Гіґґінз», у якій Курбас уперше використав кіно як частину сценічної реальності: на вітрило-екран проектувалися хроніка Першої світової війни та кінокадри, що відображали внутрішні переживання, сни й страхи героїв.

У виставі 1923 року головну роль зіграв Амвросій Бучма. Через п’ять років він — уже справжня кінозірка — знову грає Джиммі, цього разу в однойменній стрічці Георгія Тасіна, від якої збереглася лише одна частина. Саме цей епізод і проектується на вітрило-екран.

А перед вами — ключова сцена з вистави «Джиммі Гіґґінз». На передньому плані — силуети провідних акторів «Березолю», чиї образи найповніше розкрилися у кіно. На щастя, характерну жестову мову і пластику цих артистів можна побачити і сьогодні завдяки збереженим фільмам ВУФКУ.

Візитівкою «Березолю» стали декорації та костюми, до створення яких долучилися такі зіркові художники, як Вадим Меллер, Анатоль Петрицький, Майя Симашкевич.