Олександр Перегуда

(1893-1969)

Перегуда

Олександр Перегуда – український режисер, сценарист, редактор, учасник легендарного «Березолю».

Народився в Житомирі, закінчив математичний факультет Київського університету (1916), драматичну школу М. Лисенка (1915).

З 1922 року – актор театру «Березіль». В кіно приходить разом із Лесем Курбасом, асистуюючи майстру на його перших кінопостановках для ВУФКУ (1924–1925). Паралельно восени 1924-го під пильним оком Курбаса фільмує свій перший короткометражну стрічку «Сон Товстопузенка», який поряд із курбасівськими фільмами виходить в прокат в межах альманаху «Маховик». Після повернення Курбаса до театру, Перегуда вирішує лишитися на Одеській кінофабриці.

В 1928 році асистує ще одному колишньому «березольцю» Амвросію Бучмі на його авантюрній стрічці «За стіною». Тоді ж таки самостійно знімає драму «Дівчина з палуби», про жінку, яка виборола собі право стати морячкою. А наступного року – разом із видатними операторами Данилом Демуцьким та Олексієм Калюжним – романтичну стрічку «Пілот і дівчина».

В 1929 році переходить працювати на нову Київську кінофабрику, проте тут сісти в режисерське крісло йому так і не доведеться.

Стрімка зміна політичних настроїв наприкінці 1920–х змушує Перегуду, як і багатьох інших діячів ВУФКУ, шукати роботу в неігровому кіно, а потім взагалі залишати кінематограф.

До кінематографічного життя Перегуда повертається лише через два десятки років, влаштувавшись працювати на Київській кіностудії сценаристом і редактором (1951–1959) та вступивши до лав новоствореної Спілки кінематографістів України.