+  LOST  +

За монастирською стіною

1928, Перша кінофабрика ВУФКУ (Одеса), 7ч. / 1989 м

Сценарист:
 Анастасія Усатюк (Ткачик)*
Оператор:
 Геогрій Дробін
Художник:
 Гайнріх Байзенгерц, Сергій Худяков
У ролях:
 Ніна Лі (Настя Лєвіна, селянка, монахиня), Матвій Ляров (Недзельницький, поміщик), Микола Кучинський (о.Григорій, священик), А.Осташевський (Стратон, єпископ), Морщикова (мати-ігуменя), А.Лундіна-Нордт (Манефа, мати казначея), Анастасія Суворіна (стара монахиня), Арсеній Куц (Андрій Лєвін, її брат), К.Рудаков (інвалід), А.Бєлов (товстий монах), Бєлов (дяк), А(?).Обухович (послушниця Кланя)

 

Старий жіночий монастир володіє найкращими землями. Черниці здають в оренду землю місцевим багатіям і, разом з ними експлуатуючи селян, досить небідно живуть. Бідують селяни. Особливо – родина селянина Левіна. Він вимушений віддати останнього коня, у в’язницю потрапляє син Андрій, дочка Настя стає служницею багатія-орендатора. Рятуючись від брудних домагань хазяїна, Настя тікає й потрапляє до жіночого монастиря. Там її очам відкривається інше чернече життя: фабрикація святих мощей, пияцтво, дітовбивство. За супротив домаганням одного з „духовних пастирів” Настя потрапляє до підвалу. Тим часом тікає з в’язниці її брат Андрій. Він підбурює селян до повстання і рятує сестру.

Фільм не зберігся

*Анастасія (Настасья) Усатюк, яка вибрала своїм псевдонімом “Ткачик” – колишня монахиня Покровського монастиря у Києві, потім – комуністка, зав. жіночим відділом Київського обкому КПУ. Вважається, що сценарій фільму «За монастриською стіною» вона створила на основі нотаток-власних спогадів про своє перебування у монастирі. 

Сценарій було затверджено в редакції ВУФКУ (гол. ред. В.Ярошенко) й відправлено на Першу кінофабрику в Одесу, де режисер П.Чардинін створив за ним однойменний фільм. За свідоцтвом Ятка, Анастасія Усатюк невдовзі після цього померла. Інших творів після неї не залишилося.