+  FOUND  +

Арсенал

Арсенал

Січневе повстання в Києві

1929, Перша кінофабрика ВУФКУ (Одеса), 7ч. / 1820 м., 93 хв

Художники:
 Володимир Мюллер, Йосип Шпінель
У ролях:
Семен Свашенко (Тиміш), Амвросій Бучма (німецький солдат), Дмитро Ердман (німецький офіцер), Сергій   Петров (німецький офіцер), Микола Кучинський (Петлюра), Микола Надемський (націоналіст з лампадою)

Фільм розповідає про придушення військами Центральної Ради більшовицького повстання на київському заводі «Арсенал».  У радянському міфі повстання на «Арсеналі» є  чи не ключовим епізодом у сюжеті більшовицького мучеництва в Україні. Утім, слід пам’ятати, що повстання було не так народним бунтом киян проти Центральної Ради, як виступом проти неї російських робітників, підбурених більшовиками, що змагалися за владу в Україні.

Довженко ж, захоплений ідеями національного визволення та соціальної революції, виніс події повстання на маргіналії наративу, створивши кінець-кінцем програмний політичний фільм для української інтелігенції по обидва боки барикад громадянської війни.

Невиразне окреслення протиборчих сил повстання, паралельний монтаж різних подій лишають глядача наодинці радше з відчуттям хаосу війни, ніж із чітким політичним посланням та насильницькою інтерпретацією. Тоді як ексцентрична манера гри акторів, експресивні можливості освітлення, зйомки і монтажу дають режисеру можливість вписати камерні історії окремих людей у ширшу канву історичного полотна та сформулювати чіткий пацифістський меседж.   

Один з найскладніших за формою фільмів Довженка. Знятий 1928 року на Одеській кінофабриці ВУФКУ камерою легендарного кінооператора Данила Демуцького в оригінальних декораціях Володимира Мюллера, він прославив Довженка в масштабах не тільки Радянського Союзу, але й Західної Європи та Північної Америки.

Національна рада американських кінокритиків відзначила «Арсенал» серед п’яти найкращих стрічок 1929 року, поряд зі «Страстями Жанни Д’арк» Карла-Теодора Дрейєра. 

 

Роботу над фільмом розпочато 1 березня 1928, завершено 10  листопада 1929 року. Прем’єра стрічки відбулася: 25 лютого 1929 року в Києві, 26 березня 1929 року в Москві. 

«Арсенал» з позицій звичного розуміння «тематики», «сюжету» тощо не надається до задовільного означення. Фільм далеко виходить за межі такої термінології – він глибший і змістовніший за неї.» 

– Яків Савченко