Прибуття трактора. Трактор (С)ХТЗ

Прибуття трактора фото

Якщо в культурі модерної Європи технічний поступ неодмінно символізував потяг, то в радянській державі ця роль належить трактору — сталевій суперзірці колективізації.

І хоча Ленін фантазував про стотисячну тракторну армію ще в 1919 році, перший радянський трактор «Запорожець» з’явиться лише через чотири роки, в Україні.

Утім, основними постачальниками радянських колгоспів сільгосптехнікою мали стати американські промислові гіганти — International Harvester, Caterpillar та Ford.

На базі американського McCormickDeering на найбільших у світі тракторобудівних заводах — Сталінградському та Харківському — зібрали найпопулярніший радянський довоєнний трактор, який і відкриває виставку — (С)ХТЗ (1932).

Не дивно, що з виходом на екрани індустріальної оди Дзиґи Вертова та Михаїла Кауфмана «Одинадцятий» (1928) радянський кінематограф без трактора уявити важко. Понад те, сцена прибуття в село нового трактора Fordson» стає кульмінацією двох кінохітів ВУФКУ: «Джальми» (1929) і «Землі» (1930).

Останній фільм перетворив Олександра Довженка на легенду світового кінематографа, проте,  страшенно розлютив самого Сталіна, адже герої фільму заводять заглохлий у полі трактор у доволі специфічний спосіб — мочаться у радіатор.