Роберт Шарфенберґ

Роберт Шарфенберґ

(1900-1968)

Роберт Шарфенберґ (Robert Scharfenberg, 1900-1968) — німецький художник, який працював архітектором на фільмах ВУФКУ, один з найбільш яскравих та найменш досліджених німецьких майстрів запрошених працювати в УСРР.

Кар’єра Шарфенберґа розпочалася досить рано, проте одразу на масштабному фільмі Джое Мая «Індійська гробниця» (Das indische Grabmal; 1921) за сценарієм Тео фон Гарбоу та Фріца Ланґа.

Маючи комуністичні погляди, в 1925 році Шарфенберґ відгукується на запрошення з радянської України, де в Ялті будує масштабні декорації барикад для фільму «Боротьба велетнів» (1926), а після там же також працює над «Трипільською трагедією» (1926) та «Кірою Кіраліною» (1927).

Повернувшись до Веймарської республіки здобуває собі славу художника «пролетарського кіно». Працював зокрема з прокомуністичною кінокомпанією Prometheus та на резонансному фільмі «Куле Вампе: кому належить світ» (Kuhle Wampe oder: Wem gehört die Welt?, 1932) Златана Дудова та Бертольд Брехта. Після приходи до влади націонал-соціалістів покидає Німеччину, продовжуючи кар’єру в Нідерландах, Бельгії та Єгипті.