Марія Дюсіметьєр

(?-?)

Марія Францівна Дюсіметьєр – українська радянська акторка німого кіно.

У 1927-1928 роках Марія Дюсіметьєр знімається у п’яти стрічках на Одеській кіностудії ВУФКУ. Це зробило її однією із перших зірок української кіноіндустрії.

Зйомки фільмів проходять практично одночасно, а фільми виходять один за одним. У  стрічці «Очі, які бачили» (1928, за оповіданням Шолом-Алейхема «Мотелє-ідеаліст») Дюсиметьєр випало зіграти дружину інтенданта Колотова (Сергій Діагарін).

Катю, доньку головного персонажа, Марія Дюсіметьєр зіграла у фільмі, що став класикою українського німого кіно – «Нічний візник» (1927). Роль нічного візника Гордія виконує один із найкращих тогочасних українських акторів Амвросій Бучма. Паралельно Бучма і Дюсіметьєр знімаються у фільмі Ніколая Охлопкова «Проданий апетит» (1928, за памфлетом Поля Лафарга), тільки цього разу акторам довелося зіграти закоханих.

Дюсіметьєр і Бучма ще не на одному знімальному майданчику будуть працювати в парі. Зокрема, і у стрічці «Напередодні» (1928), де Марія грає секс-робітницю.

Коли Амвросій Бучма вирішує випробувати себе у режисурі, головну жіночу роль він віддає саме Марії Дюсіметьєр. У фільмі «За стіною» (1928) Бучма виступає не лише у ролі режисера та сценариста, а й виконавця головної ролі – революціонера-в’язня Януша Торчинського, у якого закохується героїня Дюсіметьєр – Клара.

Станом на 1929 рік Марія Дюсіметьєр відома акторка, її портрети прикрашають поштові листівки з багатотисячним тиражем.

На сторінках журналу «Критика» (1928-1932) у 1929 році у статті знаного на той час кінознавця Євгена Черняка про «Шляхи української радянської кінематографії» йдеться про те, що Марія Дюсіметьєр, як і Анна Стен, «пішли у російський кінематограф». Як відомо, Анна Стен емігрувала в Німеччину на початку 30-х років., що спіткало Марію Дюсіметьєр залишається невідомо. ЇЇ сліди губляться. Така ж доля спіткала і низку інших успішних акторок ВУФКУ: Поліну Скляр-Отава, Оксану Підлісну, Мілі Таут-Корсо.