+ FOUND +
Земля
1930, Київська кінофабрика ВУФКУ, 6 ч. / 1704 м., 79 хв.
Поетична кінорозповідь про події, пов’язані з колективізацією в Україні наприкінці 20-х років, про створення перших колгоспних комун, про класову ворожнечу…
«Земля» — найвідоміший український фільм, визнаний шедевром світового кіномистецтва. Глорифікована в Україні після смерті Довженка, авангардистська стрічка, заборонена через 9 днів після виходу в прокат, породила чи не найбільшу кількість контроверсійних тлумачень. Сповнена ліричного пантеїзму, й водночас утопічної екзальтації, вона продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація.
Олександр Довженко — чи не найвизначніша й водночас найконтроверсійніша — постать української культури радянської доби. У своїй творчості він розробив політичний і культурний проект України, далекий від догматичного комунізму: в цьому — умовно авангардистському — проекті парадоксальним чином поєднувались футуризм і традиціоналізм, утопізм і консерватизм. Здатність мислити міфологічно, позачасово, обіймаючи цілі історичні епохи й асоціюючись із власним народом, робить Довженка постаттю цілком героїчною.
Роботу над сценарієм про колективізацію Олександр Довженко розпочав у травні 1929 року. 24.05.1929 було анонсовано запуск фільму «Земля». Тоді ж Довженко відбув з робочим візитом до Беріліну. У червні режисер повернувся в Україну і наприкінці місяця разом зі знімальною групою вирушив до села Яреськи на Полтавщині для початку знімального процесу. У вересні група повернулася до Києва, знімання епізодів було продовжено в районі Голосієва та Китаєва. Тоді ж було здійснено експедицію в Сухумі (Грузія). В грудні монтаж фільму було завершено, а фільм презентовано батьку режисера та найближчому колу соратників. У січні 1930 року разом з композитором Давідом Блоком Довженко працював над пошуком музичного супроводу до стрічки. 26 січня фільм дуже схвально приймає комісія ВУФКУ та присутній на засіданні нідерландський гість Київської кіностудії Йорис Івенс.
Втім у березні тривають громадські обговорення фільму, де висловлюється критика на адресу авторів. Тож 24 березня фільм розглядає Всесоюзна центральна рада професійних спілок (ВЦРПС), а 4 квітня виходить віршована рецензія Дем’яна Бєдного, де той критикує фільм за незрозумілість масам, недостатній осуд куркулів, зображення оголеної Солнцевої.
Нарешті 8 квітня відбувається прем’єра дещо скороченої версії фільму, проте вже за дев’ять днів стрічка зникає з радянських екранів.
При цьому з червня 1930 року розпочався показ фільму в країнах Європи, зокрема в Німеччині, Чехословаччині, Франції, Великобританії, Нідерландах. Деякі з цих показів відбувалися за участі Довженка, Солнцевої, Демуцького, які мали нагоду відвідати Європу влітку-восени 1930 року.
На міжнародному референдумі кінокритиків у Брюсселі 1958 року цю стрічку було названо одним із 12 найвизначніших здобутків світового кінематографа. У найбільш авторитетному сучасному рейтингу найкращих фільмів усіх часів, яке проводить британський журнал Sight & Sound, в результаті опитування 846 кінокритиків, істориків та режисерів у 2012 році фільм «Земля» посів 171-е місце.
У 2012-му році «Земля» на замовлення Довженко-Центру була відреставрована. Новий музичний супровід для фільму створив український етно-хаос гурт «ДахаБраха», музика якого переорієнтовує акценти «Землi» з ідеологічних на загальногуманістичні. Прем’єра відреставрованої версії «Землі» з новим саундтреком відбулася на Одеському МКФ 21 липня 2012 року. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями: в жовтні 2012 року його було показано на відкритті Міжнародного фестивалю ГОГОЛЬfest, у лютому 2013 — в рамках українського прийому під час Берлінського МКФ, у квітні — на МКФ CPH PIX в Копенгагені, в червні — на 12 міжнародному кінофестивалі в Трансильванії.
У 2017 році сучасний саундтрек до фільму також створила Мар’яна Садовська. Вперше його було продемонстровано на фестивалі “Un-Week-End-à-l’Est” в Парижі (Франція). В Україні прем’єра музичного супроводу відбулася у Довженко-Центрі в 2019 році.
В 2021 році «Земля» посіла друге місце в опитуванні Довженко-Центру зодо визначення найкращих фільмів в історії українського кіно.