+  FOUND  +

Сумка дипкур'єра

Сумка дипкур’єра

1927, Перша кінофабрика ВУФКУ (Одеса), 7 ч. / 1646 м, 48 хв

Сценарист:
 Мойсей Зац, Борис Шаранський, Олександр Довженко
Оператор:
 Микола Козловський
У ролях: 
Маттеа Буюклі, Антон Клименко, Георгій Зеленджев-Шипов, Іда  Пензо, Борис Загорський, Сергій Мінін, Г. Скорецький, Іван Капралов, Онисим Суслов, Рєдіна, Г. Пінклер, В. Комарецький, Осип Мерлатті, Олександр Довженко, Дмитро Капка

Пригодницький фільм про спроби Радянського Союзу організувати світову пролетарську революцію.

Радянське посольство в Англії надсилає в Ленінград (нині Санкт-Петербург) двох кур’єрів з дипломатичною поштою. Інспектор таємної поліції Уайт з групою поліцейських  нападають вночі на радянських  дипкур’єрів. Один з кур’єрів гине у нерівному двобої, другий важко поранений, випадає з потягу. Документи потрапляють до обхідника – англійця, той передає їх сину-моряку в Портсмут, звідки його пароплав йде у Ленінград. Поліція дізнається про те, що на англійському пароплаві переховують радянську диппошту, але перехопити її не може. Ризикуючи життям, англійські матроси доставляють пошту в Ленінград.

Сюжет фільму навіяний реальними історичними подіями – озброєним нападом на радянських дипломатичних кур’єрів Теодора Нетте й Іоганна Махмасталя за кордоном 26 лютого 1926 року.

Останній «європейський» фільм Довженка, знятий у доволі конвенційних для європейського й американського кінематографу жанрових рамках. 

Довженко був добре знайомий із дипломатичною «кухнею», адже на початку 1920-х обіймав відповідні посади у Польщі та Німеччині. На естетичну концепцію «Сумки» серйозно вплинув німецький експресіонізм. Оператор Микола Козловський застосував у фільмі винахідливі прийоми кадрування, незвичайні ракурси, нічні зйомки й інші експресіоністські ефекти.

У «Сумці дипкур’єра» Довженко вперше та востаннє зіграв епізодичну роль – кочегара – у своєму фільмі. Попри те, що режисер називав «Сумку» «жалюгідною пробою пера», без нього не було б ані «першого українського фільму» «Звенигори», ані першого поетичного режисера України Олександра Довженка. 

Сценарій Бориса Шаранського й Мойсея Заца у переробці Олександра Довженка було затверджено ВКРК (протокол № 2103) 23.06.1926 р. Зйомки розпочато 15.11.1926, закінчено 05.02.1927. Прем’єра стрічки відбулась: 24.03.1927 в Києві та 24.01.1928 в Москві. Фільм зберігся без першої та другої частини. 

5 частин фільму зберігаються в Фільмофондні Національного центру Олександра Довженка.