+ FOUND +
Сумка дипкур’єра
1927, Перша кінофабрика ВУФКУ (Одеса), 7 ч. / 1646 м, 48 хв
Пригодницький фільм про спроби Радянського Союзу організувати світову пролетарську революцію.
Радянське посольство в Англії надсилає в Ленінград (нині Санкт-Петербург) двох кур’єрів з дипломатичною поштою. Інспектор таємної поліції Уайт з групою поліцейських нападають вночі на радянських дипкур’єрів. Один з кур’єрів гине у нерівному двобої, другий важко поранений, випадає з потягу. Документи потрапляють до обхідника – англійця, той передає їх сину-моряку в Портсмут, звідки його пароплав йде у Ленінград. Поліція дізнається про те, що на англійському пароплаві переховують радянську диппошту, але перехопити її не може. Ризикуючи життям, англійські матроси доставляють пошту в Ленінград.
Сюжет фільму навіяний реальними історичними подіями – озброєним нападом на радянських дипломатичних кур’єрів Теодора Нетте й Іоганна Махмасталя за кордоном 26 лютого 1926 року.
Останній «європейський» фільм Довженка, знятий у доволі конвенційних для європейського й американського кінематографу жанрових рамках.
Довженко був добре знайомий із дипломатичною «кухнею», адже на початку 1920-х обіймав відповідні посади у Польщі та Німеччині. На естетичну концепцію «Сумки» серйозно вплинув німецький експресіонізм. Оператор Микола Козловський застосував у фільмі винахідливі прийоми кадрування, незвичайні ракурси, нічні зйомки й інші експресіоністські ефекти.
У «Сумці дипкур’єра» Довженко вперше та востаннє зіграв епізодичну роль – кочегара – у своєму фільмі. Попри те, що режисер називав «Сумку» «жалюгідною пробою пера», без нього не було б ані «першого українського фільму» «Звенигори», ані першого поетичного режисера України Олександра Довженка.
Сценарій Бориса Шаранського й Мойсея Заца у переробці Олександра Довженка було затверджено ВКРК (протокол № 2103) 23.06.1926 р. Зйомки розпочато 15.11.1926, закінчено 05.02.1927. Прем’єра стрічки відбулась: 24.03.1927 в Києві та 24.01.1928 в Москві. Фільм зберігся без першої та другої частини.
5 частин фільму зберігаються в Фільмофондні Національного центру Олександра Довженка.