+  FOUND  +

Пригоди полтинника

Пригоди полтинника

Полтинник / Заради полтинника

1929, Київська кінофабрика ВУФКУ, 6ч. / 1869 м

Режисер:
Сценарист:
Оператор:
 Ян Краєвський
У ролях:
Коля Копелян (Федько), Д. Любченко / Іван Кононенко–Козельський  (його батько), Є. Любченко / Д.Орлова (його мати), Іван Сагатовський (управитель контори), К.Крот(к)евич (його дружина), Михайло Орлов (Толя, їх син), Петя Куришкін (Посмітюха), Андрюша Пашкевич (Стьопка), Лук’янов (товариш Посмітюхи)

За мотивами дитячих оповідань письменника й політичного діяча Володимира Винниченка «Федько Халамидник« і «Бабусин подарунок».

Діти з робітничих кварталів у латаному одязі з чужого плеча весело і безтурботно проводять свій вільний час на вулицях Києва — скочуються із засніжених гірок, випробовують сили на краю глибоких урвищ і навіть підкорюють скреслу кригу Дніпра. Лише крізь шпаринку у паркані вони можуть зазирнути і побачити, як відпочивають багатії. Хлопець Федько, якого через бешкетливий і норовливий характер називають «халамидником», придумує щораз ризикованіші розваги, через що часто отримує «на горіхи» від дорослих та щиру відданість і повагу серед друзів.

Один із небагатьох збережених дитячих фільмів ВУФКУ до межі загострює проблему нерівності різних суспільних прошарків, яка, хоч і меншою мірою, присутня в літературному першоджерелі фільму — оповіданнях Володимира Винниченка, відомого літератора-політемігранта.

 Сценарій до фільму написав Микола Бажан – поет-футурист, перекладач і редактор журналу «Кіно». Діти, частина із яких справді безпритульні сироти, майстерно втілюють драматичну напругу фільму, що поступово наростає і наприкінці стрічки засобами пришвидшеного монтажу і багаторазових експозицій набуває експресіоністичних форм. 

У журналі «Кіно» фільм подається як «рідкісний приклад ощадливості», оскільки майже весь він знятий на натурі, лише п’ята його частина – в павільйоні. Завдяки цьому можна побачити кадри весняного Києва 1928 року, які своєю ліричністю й уважністю до природних явищ нагадують стрічку «кінока» Михаїла Кауфмана «Навесні», зняту практично у той самий час. 

Фільм зберігається в Фільмофонді Національного центру Олександра Довженка