+  FOUND  +

Одинадцятий

Одинадцятий

1928, Київська кінофабрика ВУФКУ, 5ч. / 1600 м, 59 хв.

Режисер:
Оператор:
 

«Одинадцятий» — перша з трьох авангардистських стрічок, знятих Дзиґою Вертовим в Україні на базі щойно відкритої Київської кіностудії ВУФКУ.

Присвячений успіхам першої п’ятирічки фільм оповідає про прискорену промислову модернізацію південно-східної України, що спричинила перетворення аграрної країни на індустріальну. Зокрема фільм показує найбільше будівництво своєї доби — зведення Дніпрогесу біля Запоріжжя, затоплення древніх порогів Кодацького, Ненаситця, Вільного та навколишніх сіл, електифікацію Надніпрянщини (села Тиврово та міста Кам’янського), роботу шахт в Макіївці та інших містечках Донбасу, мітигни в Харкові, Дніпропетровську (Дніпрі) та Москві.

«Одинадцятий» — перший експеримент Вертова на шляху реалізації його програми винайдення відокремленої від мови театру та літератури специфічної мови кіно, в якій камера безпосередньо фіксує сиру матерію життя; програми, що вповні була реалізована Вертовим у його наступному українському фільмі «Людина з кіноапаратом» (1929).

Фільм знімався Вертовим та його братом Михаїлом Кауфманом після їх переїзду до України в квітні 1927 року як присвята десятирічному ювілею більшовицької революції. Стрічка вперше була показана в Києві в січні 1928 року, а її офіційна прем’єра відбулася в Москві 16 лютого 1928 року на з’їзді  Асоціації революційної кінематографії (АРК).