+  FOUND  +

Генеральна репетиція

Доба / 1905 рік

1930, Київська кінофабрика ВУФКУ, 6 ч. / 1800 м, 53 хв.

Режисер:
 Мирон Білінський, Павло Коломойцев
Сценарист:
 М. Олійниченко
Оператор:
 Іван Шеккер, Михайло Карюков
Художник:
 Володимир Каплуновський
У ролях:
 Гайворонський (матрос), Іван Франко (старий солдат), Іван Маліков-Ельворті (провокатор), Борис Фердинандов (більшовик), Володимир Войшвилло (робітник – більшовик), С.Смирнова (дівчина), П.Петрик (студент), Арсеній Куц (Микола ІІ), Микола Надемський (меньшовик), А.Кутиркін, Іван Маркс, В.Раковський, І.Сизов

Фільм ілюстративно-хронологічно відтворює події революції 1905 року: боротьбу проти царизму, епізоди російсько-японської війни, чорносотенні маніфестації, єврейські погроми, розправи з інтелігенцією. 

Іронічно-шаржований образ Льва Троцького у фільмі талановито втілює актор Микола Надемський, який, як і його герой, невдовзі потрапив в опалу і був репресований у 1937 році.

Фільм знімали в Києві, Одесі, Горлівці та Ленінграді як відповідь “Панцернику “Потьомкіну”” до 25 річниці “Великої Репетиції Жовтня”. 

Авангардна кінематографічна мова фільму практично повністю побудована на крупних планах і різких ракурсах, що створюють монтажну метафору влади. Якщо на початку стрічки у зверхній позиції опиняються представники та прихильники “самодержавства”, то з другої половини фільму, коли повстання набирає обертів, ракурси кардинально змінюються. 

Режисер стрічки Мирон Білинський та оператор Іван Шеккер – молоде покоління кіномитців, які останніми встигли долучитися до авангардної традиції напередодні переходу мистецтва на соцреалістичні рейки. Оператор Іван Шеккер згодом працюватиме з режисером знакових фільмів доби сталінізму Леонідом Луковим і одним із засновників школи українського поетичного кіно Сергієм Параджановим.

Фільм зберігається в Держфільмофонді РФ. 

Прем’єра стрічки відбулася: 25.09.1931 у Києві, 07.11.1931 в Москві.