+  FOUND  +

Октябрюхов і Декабрюхов

Октябрюхов і Декабрюхов

Декабрюхов і Октябрюхов

1928, Перша кінофабрика ВУФКУ (Одеса) 6 ч. / 1666 м

Режисер:
 Олексій Смірнов, Олександра Смірнова-Іскандер
Сценарист:
 Владімір Маяковський
Оператор:
 Йосип Гудима
У ролях:
   Марк Цибульський (Микола Декабрюхов), Дмитро Васильчиков (Іван Октябрюхов), Марія Єгорова (Марія, його дружина), Владімір Корш-Саблін (Верховний, великий князь Микола Миколайович), Анастасій Симонов (генерал), Дмитро Капка, А(О?).Бєлов (гості на весіллі), П. Строганов (білоемігрант), Т. Кочкіна (служниця Декабрюхова), Георгій Астаф’єв (козачий офіцер), Борис Шелестов-Заузе (офіціант), Тетяна Токарська (служниця Октябрюхова), Валерій Гаккебуш (білоемігрант з прапором), Онисим Суслов (білоемігрант-носій), Т. Довбиш (селянин), Леонід Барбе (Жан, опалювач), Вібер (маленький емігрант)

Сценарій написав Владімір Маяковський до 10-річчя Жовтневого перевороту. 

У день весілля Миколи Декабрюхова розпочинається Жовтневий переворот 1917 року. Декабрюхов залишає молоду дружину і тікає за кордон. В еміграції життя Декабрюхова  обмежується невеличким паризьким кафе. У ньому Декабрюхов полонить російську еміграцію розповідями про свої «подвиги» у боротьбі з більшовиками, за що врешті-решт стає героєм дня. 

Його запрошує до себе в палац сам президент Франції Пуанкаре. Але не аудієнція з президентом очікує Миколу Декабрюхова – він одержує призначення до діючої армії білих. Микола відкупається великим хабарем Верховному, за що лишається не тільки без грошей, а й без будь якої надії повернутися на Батьківщину. 

Вдень Микола підробляє носієм на вокзалі, ночами вдягає мундира, «командує» військовим парадом на вулицях Києва. А тим часом в Росії, у Радянському Союзі, його брат Іван змінює своє прізвище на Октябрюхов, вступає на радянську службу, одружується з колишньою дружиною Миколи. У день реєстрації їхнього шлюбу, що співпадає з 10-ми роковинами Жовтня, Микола Декабрюхов все ж таки повертається в СРСР. З сумом він вітає свою колишню дружину й брата Івана зі шлюбом.

 У фільмі використано дореволюційну хроніку про Ніколая ІІ, останнього російського царя, а також польську та німецьку кінохроніку 1918-1922 років. Титри до сцен білоемігрантського Парижу — мультиплікаційні, стилізовані під «Вікна РОСТу».

 

Прем’єра стрічки відбулася 01 травня 1928 року у Києві та 28 жовтня 1929 року в Москві.

Фільм зберігається в Держфільмофонді РФ.