+  FOUND  +

Ентузіязм. Симфонія Донбасу

Ентузіязм. Симфонія Донбасу

1930, Київська кінофабрика Українфільм, 6ч. / 2600 м, 95 хв.

Сценарист:
 Дзиґа Вертов
Оператор:
 Борис Цейтлін
Звукооператор:
 Микола Тимарцев, Петро Штро
 

«Ентузіязм» («Симфонія Донбасу») — перший український звуковий фільм. Знятий 1930 року метром світового кіноавангарду Дзиґою Вертовим, він був першим кінотвором, у якому реальні промислові та буденні звуки слугували створенню музичного образу, а не лише підпорядковували його візуальному ряду. 

Присвячений першому п’ятирічному плану, фільм оспівує індустріалізацію, колективізацію, пропагує боротьбу з неписьменністю та релігією. «Ентузіязм» знімали в рік початку згортання програми українізації, ознаки якої на Донбасі ще рясно фіксує камера оператора Бориса Цейтліна.

«Ентузіязм» — став також програмним твором кіноків, який зафіксував перехід кіноків від концепції кіно-ока до радіо-ока — захоплення зненацька уже не лише образів, але і звуків. Для запису звуків Вертов використав апарат Алєксандра Шоріна, який спеціально для зйомок цього фільму в своїй ленінградській лабораторії сконструював пересувний апарат.

На той час технічне обладнання для звукозапису було дуже габаритне й недосконало передавало природні звуки, через це в кіно використовували імітацію шумів, записаних в спеціальних ательє. Тому ідея Дзиґи Вертова документувати звук на натурі — вийти «з оксамитової труни приглушеного ательє до страшних грохотів і залізного брязкоту Донбасу» — викликала неабиякий скепсис і побоювання.

Ще однією перепоною для адекватного сприйняття фільму тогочасними глядачами була недосконала звукопроекція в радянських кінотеатрах. Фільм вийшов на екрани в квітні 1931 року і отримав полярні відгуки — від іронічних порівнянь із «котячим концертом» до абсолютного захоплення.

Один із найбільш теплих відгуків про фільм залишив Чарлі Чаплін: «Я ніколи не міг уявити, що ці індустріальні звуки можна організувати так, аби вони здавалися прекрасними. Я вважаю Ентузіязм однією з найбільш хвилюючих симфоній, які я коли-небудь чув. Містер Дзига Вертов — музикант. Професори мають учитись у нього, а не сперечатися з ним.» 

У фільмі Вертов продовжує експерименти італійських футуристів з «мистецтвом шумів», а також іде слідами авангардних радянських композиторів — найбільш відомим втіленням їх роботи з індустріальними звуками була «Симфонія гудків» Арсєнія Авраамова (1922).

Фільм не лише названий «симфонією», але й має структуру цього музичного твору. Таким чином Вертов перетворив документальний агітаційний матеріал на свій останній футуристичний зорово-звуковий експеримент. 

19 лютого 1929 року Вертов публікує статтю «Від кіноока до радіоока» чим засвідчує розробку свого першого звукового фільму. 31 грудня 1929 року кінок друкує вже режисерську розробку цього фільму. Для запису звуку до «Ентузіазму» на Донбас в квітні 1930 року виїхало четверо співробітників лабораторії Шоріна. Для цієї задачі Ніколаєв Тімарцевим було вперше використано спеціальну пересувну модифікацію апарату «Мікст». Були зроблені пробні записи, записи святкування Першого травня і Другого партійного з’їзду в Харкові, початок збирання врожаю та мітинг з проголошенням соцзмагання знімався в Бірюково Луганської області. На екрани стрічка вийшла в листопаді 1930 року.