+  FOUND  +

Кармелюк / Karmeliuk (1930)

Кармелюк

Київська та Одеська кінофабрики Українфільм, 7 ч. / 2450 м

Сценарист:
У ролях:
Степан Шагайда (Кармелюк), Зинаїда Пігулович (Калина), Валентина Ровинська (панна Розалія), Олександр Подорожний (граф Пігловський), А. Нікітін (його батько), А. Бєлов (товстий поміщик), Іван Твердохліб (молодий панич), Ганна Шубна (селянська дівчина), Лаврентій Масоха (хлопчик), Борис Каллаш-Вербицький (Сутонін), Георгій Астаф’єв (Медведь), Костянтин Лундишев, Євген Вікул, Григорій Єфремов (паничі), Суворіна (стара), А. Руденко (лакей)

1830-ті роки, за кілька десятиріч до відміни кріпацтва на українських землях масово вибухають селянські повстання. До свого маєтку повертається з Парижу молодий граф Пігловський. Карету, в який він їде, оточують повсталі селяни. Їхній вирок — повісити пана — майже в останню мить скасовується, бо в кареті зовсім не граф, а його лакей — Устим Кармелюк, що стає одним із ватажків заколотів. На одній із «фабрик» польського пана в складних умовах дівчата-кріпачки тчуть казкової краси гобелени, одна із них намагається втекти і натрапляє на загін повстанців…

Фільм за матеріалами Людмили Старицької-Черняховської та повістю Марка Вовчка, знятий провідним режисером театру «Березіль» Фавстом Лопатинським, чи не найбільш наглядно втілює вплив художнього керівника театру Леся Курбаса на німий кінематограф.

Тут одразу впадають в око вишкіл і пластика курбасівських акторів, серед яких такі зірки як дружина режисера Зінаїда Пігулович, Степан Шагайда, Лесь Подорожній та інші. Оператор Олексій Калюжний використовує у «Кармелюці» дві контрастні манери зйомки — динамічну, яка створюється передусім рухомою камерою та монтажем, і скульптурно-статичну, яку він вибудовує за допомогою світла, затемненого тла та в деяких епізодах — диму, що нагадує його співпрацю з режисером Іваном Кавалерідзе над «Зливою», мабуть одним із найбільш експериментальних фільмів українського кіно.

Фільм вийшов на екрани 6 вересня 1931 року. В 1936 році був озвучений.