+  FOUND  +

Сумка дипкур’єра ()

1927, УСРСР, ВУФКУ, 48’

Режисер:
Олександр Довженко
Автор сценарію:
Мойсей Зац, Борис Шаранський (у переробці Олександра Довженка)
Оператор:
Микола Козловський
У ролях:
Маттеа Буюклі, Антон Клименко, Г. Зеленджев-Шипов, І. Пензо, Борис
Загорський, Сєргєй Мінін, Г. Скворецький, Іван Капралов, Онисим Суслов, Рєдіна, Г.
Пінклер, В. Комарецький, О. Мерлатті, Олександр Довженко, Дмитро Капка.

Пригодницький фільм про спроби Радянського Союзу організувати світову пролетарську революцію. Радянське посольство в Англії надсилає в Ленінград, «столицю» жовтневої революції, двох дипкур’єрів із дипломатичною поштою. Інспектор таємної поліції Уайт із групою поліцейських нападають на радянських дипкур’єрів; один із них гине у нерівному двобої, другий, важко поранений, випадає з потягу. Документи потрапляють до обхідника-англійця, той передає їх сину-моряку в Портсмут, який прямує на пароплаві у Ленінград.

Поліція дізнається про те, що на англійському пароплаві переховують радянську дипломатичну пошту… Ризикуючи життям, англійські матроси доставляють сумку в Ленінград. Останній «європейський» фільм Довженка, знятий у доволі конвенційних для європейського та американського кінематографу жанрових рамках, навіяний реальними історичними подіями – озброєним нападом на радянських дипломатичних кур’єрів Теодора Нетте та Іоганна Махмасталя за кордоном 26 лютого 1926 року.

Довженко добре знайомий із дипломатичною «кухнею», адже на початку 1920-х обіймав відповідні посади у Польщі та Німеччині. Власне німецький експресіонізм серйозно вплинув і на естетичну концепцію «Сумки». Оператор Микола Козловський знайомить Довженка з прийомами кадрування, незвичайними ракурсами, нічними зйомками та іншими експресіоністськими ефектами.

У «Сумці дипкур’єра» Довженко вперше та востаннє зіграв епізодичну роль – кочегара – у своєму фільмі. Попри те, що режисер називав «Сумку» «жалюгідною пробою пера», без нього не було б ані «першого українського фільму» «Звенигори», ані першого поетичного режисера України Олександра Довженко.